Declaration of Accessibility

Cognitive Linguistics
in the Year 2024

Program wydarzenia

OPISY PUNKTÓW PROGRAMU:

Szkoła podstawowa:

  • W krainie dźwięków języków europejskich
    (10:45 – 11:30 oraz 11:45 – 12:30)
    Prowadzący:
    Karolina Manthey, Michalina Mżyk, Julia Skrabania, Kamila Gałgańska (Koło NaukoweFrancofil(le)s)

(Do 20 osób podczas jednych warsztatów) Na naszych warsztatach zabierzemy Was w świat zmysłu słuchu. Zaproponujemy dobrą zabawę ze słowami dźwiękonaśladowczymi w różnych językach europejskich. Jeśli więc chcecie dowiedzieć się jak pieje kogut po francusku lub jak muczy krowa po hiszpańsku – zapraszamy!

  • Warsztat o emocjach „W głowie się nie mieści”
    (10:45 – 11:30 oraz 11:45 – 12:30)
    Prowadzący:
    Oliwia Mackowicz, Patrycja Goszka, Małgorzata Kosińska, Martyna Engler, Wioletta Sowa (Koło Naukowe Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej „Paidagogos” UŚ)

(Do 20 osób podczas jednych warsztatów) Warsztat skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy w trakcie jego trwania zostaną przeniesieni do animacji „W głowie się nie mieści”, gdzie będą poznawać poszczególnych bohaterów. W trakcie tej przygody uczniowie nauczą się nazywania i rozpoznawania własnych emocji. Nie zabraknie także nauki różnorodnych sposobów na radzenie sobie z nieprzyjemnymi uczuciami. Wszystkie zaproponowane techniki uczestnicy będą mogli przetestować na sobie i wybrać tę, która odpowiada im najbardziej.

Szkoła ponadpodstawowa:

  • MEM-masters: Warsztaty z memiarstwa stosowanego
    (10:45 – 11:30)
    Prowadzący:
    Koło Naukowe NEOlinguists

Jaki jest mem, każdy widzi. Od razu wiemy czy nas śmieszy, czy nie. Dlaczego jednak jedne memy wydają się nam zabawne, a inne cringowe? Jaką funkcję pełnią w kulturze? Czy mem to tylko śmieszny obrazek, czy może lek na wszelkie zło? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie podczas warsztatów z memiarstwa stosowanego — bardzo poważnych zajęć na niekoniecznie poważny temat. Humor na przykładzie wybranych memów przeanalizują członkowie Koła Naukowego NEOlinguists.

  • Ale on tego nie powiedział! Czyli o tym, co jest nie tak z napisami w filmach
    (11:45 – 12:30)
    Prowadzący:
    Joanna Ryszka (Koło Naukowe NEOlinguists)

W życiu każdego człowieka zawsze nastaje ten moment, że już zna już na tyle dobrze dwa języki, by móc narzekać na niezgodność napisów z dialogami w filmie. Ale w sumie czemu uważamy, że dialogi w naszej wersji będą brzmieć lepiej? Czy faktycznie tłumacz się pomylił? A może to złośliwość rzeczy martwych? Niemniej pomimo dostarczania pewnych frustracji, oczywiście filmowe napisy mają też swoje zalety. Nie tylko jako tekst umożliwiający nam zrozumienie wybranej produkcji, ale też … no właśnie, jakie są ich inne zalety? O tym, oraz jak napisy uczą języka, porozmawiamy podczas naszych warsztatów.

  • Za pomocą jakich dźwięków porozumiewają się ludzie w różnych językach?
    (12:45 – 13:30)
    Prowadzący:
    Kamila Gałgańska, Julia Skrabania, Kamil Groń, Weronika Korczyńska (Koło Naukowe Francofil(le)s)

Poznajcie z nami dźwięki, którymi posługują się osoby na różnych krańcach świata. Warsztaty zabiorą Was w podróż do społeczności mówiących zarówno dobrze znanymi, jak i bardziej egzotycznymi językami! Odkryjcie języki, o których być może nigdy dotąd nie słyszeliście (np. gwizdane czy mlaskowe)! Dołączcie z nami do tej fascynującej przygody!

Dla nauczycieli:

  • Escape room „W świecie dziecka”
    (10:45 – 11:30, 11:45 – 12:30 oraz 12:45 – 13:30)
    Prowadzący:
    Patryk Michałek, Iwona Śmietana Bedan, Vanessa Jasionowska, Sandra Pilarska, Agnieszka Sot, Agata Kaszmarska (Koło Naukowe Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej „Paidagogos” UŚ)

(Do 7 osób podczas jednych warsztatów) Warsztat skierowany jest do nauczycieli i wychowawców, którzy są zainteresowani poznawaniem nowych metod dydaktycznych. Uczestnicy w kilkuosobowych grupach będą mogli doświadczyć „na własnej skórze” na czym opiera się metoda escape roomu i jak mogą wyglądać poszczególne zagadki. Nie zabraknie emocji oraz różnorodnych informacji dotyczących aspektów wychowawczych czy dydaktycznych.

Wydarzenia otwarte:

  • Connect it!
    Prowadzący: Koło Naukowe NEOlinguists

Konkurs skojarzeń w języku angielskim.

  • Kwadrans z językiem
    Prowadzący: Koło Naukowe NEOlinguists

Dalej się wahasz i zastanawiasz czy warto zacząć się uczyć tamtego języka? Powstrzymujesz się, bo myślisz, że jest trudny? Nie ma problemu! Prowadzący przedstawią Tobie kilka ciekawostek o tym języku starając się przy tym przekonać do rozpoczęcia jego nauki ☺

Kogniquest: odkryjmy umysł i świat
(17 września 2024)
10:00 – 10:30Otwarcie: prof. Grzegorz Drożdż
Wykład: prof. Dirk Geeraerts
What is it all about? (w języku angielskim)
Dla nauczycieli i studentów pedagogiki Sala: TBADla uczniów klas 4-8
Sala: TBA
Dla uczniów klas 4-8
Sala: TBA
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych Sala: TBA
10:45 – 11:30Escape room
„W świecie dziecka”  (Paidagogos)
Warsztat o emocjach „W głowie się nie mieści” (Paidagogos)W krainie dźwięków języków europejskich (Francofil(le)s)MEM-masters: Warsztaty z memiarstwa stosowanego (NEOlingusits)
11:45 – 12:30Escape room
„W świecie dziecka” (Paidagogos)
Warsztat o emocjach „W głowie się nie mieści” (Paidagogos)W krainie dźwięków języków europejskich (Francofil(le)s)Ale on tego nie powiedział! Czyli o tym co jest nie tak z napisami w filmach (NEOlinguits)
12:45 – 13:30Escape room
„W świecie dziecka” (Paidagogos)
  Za pomocą jakich dźwięków porozumiewają się ludzie w różnych językach?
(Francofil(le)s)