Declaration of Accessibility

Cognitive Linguistics
in the Year 2024

Program wydarzenia

OPISY PUNKTÓW PROGRAMU:

Szkoła podstawowa:

  • W krainie dźwięków języków europejskich
    (10:45 – 11:30 oraz 11:45 – 12:30)
    Prowadzący:
    Karolina Manthey, Michalina Mżyk, Julia Skrabania, Kamila Gałgańska (Koło NaukoweFrancofil(le)s)

(Do 20 osób podczas jednych warsztatów) Na naszych warsztatach zabierzemy Was w świat zmysłu słuchu. Zaproponujemy dobrą zabawę ze słowami dźwiękonaśladowczymi w różnych językach europejskich. Jeśli więc chcecie dowiedzieć się jak pieje kogut po francusku lub jak muczy krowa po hiszpańsku – zapraszamy!

  • Warsztat o emocjach „W głowie się nie mieści”
    (10:45 – 11:30 oraz 11:45 – 12:30)
    Prowadzący:
    Oliwia Mackowicz, Patrycja Goszka, Małgorzata Kosińska, Martyna Engler, Wioletta Sowa (Koło Naukowe Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej „Paidagogos” UŚ)

(Do 20 osób podczas jednych warsztatów) Warsztat skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy w trakcie jego trwania zostaną przeniesieni do animacji „W głowie się nie mieści”, gdzie będą poznawać poszczególnych bohaterów. W trakcie tej przygody uczniowie nauczą się nazywania i rozpoznawania własnych emocji. Nie zabraknie także nauki różnorodnych sposobów na radzenie sobie z nieprzyjemnymi uczuciami. Wszystkie zaproponowane techniki uczestnicy będą mogli przetestować na sobie i wybrać tę, która odpowiada im najbardziej.

Szkoła ponadpodstawowa:

  • MEM-masters: Warsztaty z memiarstwa stosowanego
    (10:45 – 11:30)
    Prowadzący:
    Marlena Moskal, Natalia Supernak, Nela Lasota, Aleksandra Nocoń, Dagmara Jarzębska, Weronika Kraśkiewicz (Koło Naukowe NEOlinguists)

Jaki jest mem, każdy widzi. Od razu wiemy czy nas śmieszy, czy nie. Dlaczego jednak jedne memy wydają się nam zabawne, a inne cringowe? Jaką funkcję pełnią w kulturze? Czy mem to tylko śmieszny obrazek, czy może lek na wszelkie zło? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie podczas warsztatów z memiarstwa stosowanego — bardzo poważnych zajęć na niekoniecznie poważny temat. Humor na przykładzie wybranych memów przeanalizują członkowie Koła Naukowego NEOlinguists.

  • Ale on tego nie powiedział! Czyli o tym, co jest nie tak z napisami w filmach
    (11:45 – 12:30)
    Prowadzący:
    Joanna Ryszka (Koło Naukowe NEOlinguists)

W życiu każdego człowieka zawsze nastaje ten moment, że już zna już na tyle dobrze dwa języki, by móc narzekać na niezgodność napisów z dialogami w filmie. Ale w sumie czemu uważamy, że dialogi w naszej wersji będą brzmieć lepiej? Czy faktycznie tłumacz się pomylił? A może to złośliwość rzeczy martwych? Niemniej pomimo dostarczania pewnych frustracji, oczywiście filmowe napisy mają też swoje zalety. Nie tylko jako tekst umożliwiający nam zrozumienie wybranej produkcji, ale też … no właśnie, jakie są ich inne zalety? O tym, oraz jak napisy uczą języka, porozmawiamy podczas naszych warsztatów.

  • Za pomocą jakich dźwięków porozumiewają się ludzie w różnych językach?
    (12:45 – 13:30)
    Prowadzący:
    Kamila Gałgańska, Julia Skrabania, Kamil Groń, Weronika Korczyńska (Koło Naukowe Francofil(le)s)

Poznajcie z nami dźwięki, którymi posługują się osoby na różnych krańcach świata. Warsztaty zabiorą Was w podróż do społeczności mówiących zarówno dobrze znanymi, jak i bardziej egzotycznymi językami! Odkryjcie języki, o których być może nigdy dotąd nie słyszeliście (np. gwizdane czy mlaskowe)! Dołączcie z nami do tej fascynującej przygody!

Dla nauczycieli:

  • Escape room „W świecie dziecka”
    (10:45 – 11:30, 11:45 – 12:30 oraz 12:45 – 13:30)
    Prowadzący:
    Patryk Michałek, Iwona Śmietana Bedan, Vanessa Jasionowska, Sandra Pilarska, Agnieszka Sot, Agata Kaszmarska (Koło Naukowe Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej „Paidagogos” UŚ)

(Do 7 osób podczas jednych warsztatów) Warsztat skierowany jest do nauczycieli i wychowawców, którzy są zainteresowani poznawaniem nowych metod dydaktycznych. Uczestnicy w kilkuosobowych grupach będą mogli doświadczyć „na własnej skórze” na czym opiera się metoda escape roomu i jak mogą wyglądać poszczególne zagadki. Nie zabraknie emocji oraz różnorodnych informacji dotyczących aspektów wychowawczych czy dydaktycznych.

Wydarzenia otwarte:

  • Kwadranse z językiem:
    – 10:30-10:45 – koreański (prowadzący: Hanna Stryj i Izabela Smolarczyk);
    – 11:30-11:45 – chiński (prowadzący: Wiktoria Gołuch);
    – 12:30-12:45 – niemiecki (prowadzący: Nela Lasota i Dagmara Jarzębska).

Dalej się wahasz i zastanawiasz czy warto zacząć się uczyć tamtego języka? Powstrzymujesz się, bo myślisz, że jest trudny? Nie ma problemu! Prowadzący przedstawią Tobie kilka ciekawostek o tym języku starając się przy tym przekonać do rozpoczęcia jego nauki ☺

Kogniquest: odkryjmy umysł i świat
(17 września 2024)
10:00 – 10:30Otwarcie: prof. Grzegorz Drożdż
Wykład: prof. Dirk Geeraerts
What is it all about? (w języku angielskim)
Dla nauczycieli i studentów pedagogiki Sala: TBADla uczniów klas 4-8
Sala: TBA
Dla uczniów klas 4-8
Sala: TBA
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych Sala: TBA
10:45 – 11:30Escape room
„W świecie dziecka”  (Paidagogos)
Warsztat o emocjach „W głowie się nie mieści” (Paidagogos)W krainie dźwięków języków europejskich (Francofil(le)s)MEM-masters: Warsztaty z memiarstwa stosowanego (NEOlingusits)
11:45 – 12:30Escape room
„W świecie dziecka” (Paidagogos)
Warsztat o emocjach „W głowie się nie mieści” (Paidagogos)W krainie dźwięków języków europejskich (Francofil(le)s)Ale on tego nie powiedział! Czyli o tym co jest nie tak z napisami w filmach (NEOlinguits)
12:45 – 13:30Escape room
„W świecie dziecka” (Paidagogos)
  Za pomocą jakich dźwięków porozumiewają się ludzie w różnych językach?
(Francofil(le)s)

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024